Що таке безоплатна вторинна правова допомога та як її отримати?

Що таке безоплатна вторинна правова  допопмога та як її отримати?

Триває процес реформування Міністерста юстиції України. Один із напрямків — розвиток системи безоплатної правової допомоги. З 1 липня 2015 року у Дніпропетровській області працюють нові державні установи, створені на виконання Закону України «Про безоплатну правову допомогу».  Це  місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які забезпечуватимуть доступ до правосуддя осіб, віднесених до категорій, визначених статтею 14 вищезазначеного закону.

Етапи розвитку безоплатної вторинної правової допомоги.

2011 рік — створення Координаційного центру.

2012-2013 роки — створення регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги в обласних центрах, забезпечення осіб при затриманні в кримінальних справах.

Діяла і діє єдина телефонна лінія 0-800-213-103, на яку слід звертатися, щоб особі було призначено адвоката за рахунок держави. Ця система діє вже третій рік, що суттєво знизило рівень насильства при затриманні.

2015 рік - наступним етапом стало поширення системи безоплатної вторинної правової допомоги на цивільні та адміністративні справи. Для цього по всій Україні створено 100 місцевих центрів БВПД: у Дніпропетровській області — 8, у Кривому Розі — 2 центри.

Що таке безоплатна вторинна правова допомога?

Це рівні можливості для доступу осіб до правосуддя. Зараз безоплатна вторинна правова допомога розповсюджується на кримінальні, цивільні  та адміністративні справи. Це забезпечення права на захист і представництво особи в суді та інших органах, допомога у складанні процесуальних документів з боку адвокатів, які пройшли конкурсний відбір та працюють у системі безоплатної правової допомоги.

Чи безкоштовно надає свої послуги адвокат?

Послуги адвоката, надані соціально незахищеним верствам населення, оплачуються з державного бюджету.

Хто має право на безоплатну вторинну правову допомогу?

На безоплатну вторинну  правову допомогу мають:

  • Малозабезпечені особи, якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї нижчий суми прожиткового мінімуму.
  • Інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.
  • Діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, безпритульні діти, діти, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім’ї.
  • Особи,  на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового та тимчасового захисту».
  • Ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (у тому числі – учасники бойових дій).
  • Особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною.
  • Жінки, які мають статус “Матері-героїні”, або народили і виховали 5 і більше дітей.
  • Особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань.
  • Особи, щодо яких суд розглядає  справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
  • Особи, щодо яких суд розглядає  справу про надання психіатричної допомоги в примусовому порядку.
  • Особи, реабілітовані відповідно до законодавства України.

Де розташовано місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги?

Перший криворізький МЦ з надання БВПД розташований за адресою:

вул. Качалова, 2 (площа Олександра Поля), контактні телефони: 405-54-04; 098-04-08-370.

Який графік роботи Центру?

Центр працює з понеділка по п'ятницю з 08.00 до 17.00, без перерви на обід.

Які документи потрібно мати при собі, щоб розраховувати на призначення адвоката, який працює в системі безоплатної вторинної правової допомоги?

Потрібні документи, які підтверджують особу  (паспорт) та її статус (посвідчення). Для осіб, які претендують на безоплатну вторинну правову допомогу як малозабезпечені, потрібна довідка про склад сім'ї та доходи. Для інвалідів — посвідчення і довідка про розмір пенсії. Усі випадки індивідуальні, тож перед тим, як завітати до Центру, можна зателефонувати і отримати попередню консультацію спеціаліста про порядок звернення до Центру. 

http://www.legalaid.gov.ua/images/legislation/Nakaz_CC_160.pdf — Методичні рекомендації щодо забезпечення доступу до безоплатної вторинної правової допомоги.