Багаття загасити легше, ніж ліс!
На всій території України триває пожежонебезпечний період. Внаслідок пожежі в лісосмугах страждають не лише дерева. Навіть якщо пожежники встигли ліквідувати загорання на ранній стадії, територія, яку охопив вогонь, уже пошкоджена і на відновлення потрібен час.
Ось основні наслідки пожеж в екосистемах:
Пошкодження або знищення дерев
Під час пожежі першою обгорає кора дерев, яка є головним барʼєром для шкідників і хвороб. У корі відкладається багато поживних речовин, а внаслідок її пошкодження дерево стає вразливе, втрачає свій звичний обіг речовин і згодом може всохнути. Якщо в пожежі постраждали молоді культури, до 10 років, мова про їх порятунок взагалі не йде.
Знищення рослинності
Окрім дерев від вогню страждають кущі, трава, мохи. Відновлення рослинного покриву може тривати десятки років, особливо для стиглих лісів.
Загибель тварин
Під час пожежі багато тварин не встигають втекти або знайти прихисток. Найбільш вразливими є ті, що відкладають яйця або народжують потомство в лісах. Лісівники часто бачать як з осередку пожежі рятуються козулі, кабани й інші тварини. Та водночас, всі ми часто бачимо фото обгорілих зайченят, їжаків.
Втрата родючості ґрунту
Пожежі руйнують родючий гумусовий шар ґрунту. Відновлення родючості після пожежі може зайняти багато років. Це знижує здатність лісу до природного відновлення.
Зміна мікроклімату
Ліси виконують важливу функцію регулювання клімату на локальному рівні. Лісові насадження утримують вологу і захищають території від вітрів, ерозій ґрунту. Після масштабних пожеж клімат у постраждалому регіоні може стати більш посушливим - це теж ускладнює відновлення лісу.
Викиди вуглецю
Під час пожежі збільшуються викиди вуглекислого газу в атмосферу, що сприяє зміні клімату та посиленню глобального потепління. Ліси, які раніше абсорбували CO2, після пожежі стають джерелом шкідливих викидів.
Втрата біорізноманіття
Відновлення лісу та рослинності після пожежі відбувається повільно і деякі види рослин чи тварин можуть зникнути з постраждалих територій назавжди.
Цей список шкоди вогню для лісу та довкілля далеко не вичерпний. Небезпеку для людей несе дим від пожеж, вже не кажучи про прямий ризик перекидання вогню на населені пункти.
Тож наполегливо просимо дотримуватись правил пожежної безпеки, не палити суху траву, відпочивати лише у дозволених місцях. Так ви допоможете зберегти ліси та екосистему міста!