До уваги надавачів та отримувачів соціальних послуг!
6 серпня 2024 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №888 "Деякі питання реалізації експериментального проєкту з організації надання внутрішньо переміщеним особам похилого віку, особам з інвалідністю соціальних послуг стаціонарного догляду, підтриманого проживання за принципом “гроші ходять за людиною" (далі – експериментальний проєкт).
Для того, щоб послуги з підтриманого проживання або стаціонарного догляду люди могли отримувати вчасно і в повному обсязі, Мінсоцполітики розробило механізм їх надання ВПО похилого віку і особам з інвалідністю за принципом «гроші ходять за людиною». Це дає можливість людині, яка потребує сторонньої допомоги та підтримки, але – через бойові дії – змушена залишити власне житло, залишатися в громаді, будувати соціальні та економічні зв’язки, а головне – самостійно приймати рішення щодо свого життя.
Учасники експериментального проєкту
- Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю – закупівельник соціальних послуг;
- АТ „ПриватБанк” – відповідальний за перерахування бюджетних коштів;
- Національна соціальна сервісна служба – відповідальна за контроль за надавачами соціальних послуг;
- отримувачі соціальних послуг;
- надавачі соціальних послуг;
- органи місцевого самоврядування.
Отримувачами соціальних послуг в межах експериментального проєкту є дієздатні внутрішньо переміщені особи похилого віку, особи з інвалідністю, які проживали на території України, де ведуться активні бойові дії, або майно яких знищено внаслідок таких дій, і які за станом здоров’я потребують надання соціальних послуг.
Надавачами соціальних послуг в межах експериментального проєкту є юридичні особи та фізичні особи – підприємці, які включені до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, та які відповідають критеріям надавачів соціальних послуг, визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2020р. №185.
Алгоритм отримання послуги
Людина, яка потребує послуги підтриманого проживання чи стаціонарного догляду, подає письмову чи електронну заяву до органу місцевого самоврядування за місцем проживання або за місцем звернення. Якщо вона не може зробити це самостійно, їй допомагає соціальний менеджер.
Після укладання договору із надавачем соціальних послуг людина починає отримувати послугу, а кошти – для сплати за отриману послугу – Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю перерахує їй на банківську картку. За послуги людина самостійно розраховується карткою.
Водночас органи місцевої влади мають визначити осіб, які б відповідали за реалізацію проєкту та визначати потреби людей, які потребують зазначених послуг.
На Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю покладається функція формування списку надавачів соцпослуг, учасників проєкту та перерахування бюджетних коштів для забезпечення надання послуг в рамках проєкту.
Таким чином, де б не знаходилась людина, яка потребує послуги, вимушено покинула власну домівку чи переселилася, вона все одно отримає необхідні їй послуги, а профінансовані вони будуть з державного бюджету.
«Принцип „гроші ходять за людиною“ – це величезна перемога та значна підтримка для того, щоб послуга підтриманого проживання надавалася в громадах та можна було трохи зняти фінансове навантаження із громад та областей. Перед громадами натомість стоїть виклик – побудувати таку інфраструктуру для того, щоб ми могли фінансувати цю послугу. Тобто, щоб у громадах змінити оселі підтриманого проживання за новим форматом, де не 700 людей знаходяться в одному приміщенні, а до 30 людей і з наданням відповідної послуги», – сказала заступниця міністра соціальної політики Уляна Токарєва.
Вона наголосила, що Мінсоцполітики буде звертати увагу міжнародних партнерів на цей експериментальний проєкт, щоб вони, за можливості, долучалися до облаштування житла для надання послуги.
Мета проєкту
Експериментальний проєкт дозволить:
- залучити до надання соціальних послуг як комунальних, так і недержавних надавачів;
- забезпечити надання соціальних послуг стаціонарного догляду, підтриманого проживання дієздатним ВПО похилого віку, особам з інвалідністю, які проживали на територіях, де ведуться активні бойові дії, або майно яких знищено внаслідок таких дій, і які – за станом здоров’я – потребують надання цих соціальних послуг;
- надати можливість ВПО похилого віку, особам з інвалідністю самостійно обирати надавача соціальних послуг та розраховуватися за них;
- забезпечити надання соціальних послуг ВПО похилого віку, особам з інвалідністю відповідно до договору про їх надання та індивідуального плану.
Фінансування соціальних послуг стаціонарного догляду, підтриманого проживання здійснюватиметься за державний кошт. Так, для надання соціальних послуг понад 2300 особам в державному бюджеті передбачено більше 366,8 млн грн. на 2024 рік.
Нагадаємо, раніше міністр соціальної політики Оксана Жолнович заявила, що уряд напрацьовує низку видів підтримки для вразливих категорій внутрішньо-переміщених осіб. «Працюємо над тим, щоб запровадити більш універсальну базову соціальну допомогу. Допомогу для ВПО будемо продовжувати для вразливих категорій, для людей пенсійного віку, людей з інвалідністю, для тих, у кого маленький дохід. Тобто ці категорії людей далі отримуватимуть підтримку 2−3 тис. грн, але паралельно створюватимемо нові, універсальні види допомоги», – повідомила Жолнович.
Алгоритм дій кожного учасника експериментального проєкту можна переглянути, перейшовши за посиланнями:
Алгоритм дій уповноваженого органу.
Алгоритм дій надавача соціальних послуг.
Алгоритм дій отримувача послуг.
Алгоритм дій Національної сервісної служби України.
Алгоритм дій Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.