Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує щодо податкового законодавства

Від: 03 березня 2025

Незадекларована праця не підтримує ЗСУ

Руслан Кравченко: ДПС спільно з правоохоронцями працює над зменшенням обсягів тіньового ринку тютюну

Державна податкова служба спільно з правоохоронцями працює над зменшенням обсягів тіньового ринку тютюну. Про це розповів Голова ДПС Руслан Кравченко під час зустрічі з представниками асоціації «Укртютюн» та компаній-виробників продукції, що входять до мережі відомих міжнародних компаній.

Під час зустрічі сторони обговорили питання щодо боротьби з нелегальним виробництвом і обігом тютюнових виробів та запровадження електронної акцизної марки. 

«За оцінками експертів, тіньовий ринок тютюну нині сягає 12,6 %.  Це не лише колосальні втрати бюджету, а й нерівні умови для легальних виробників. Одні добросовісно сплачують податки, інші – надають перевагу контрабанді, підробкам та корупційним схемам. Разом з правоохоронцями активно  працюємо над зменшенням обсягів тіньового ринку», – сказав Руслан Кравченко. 

Лише з початку 2025 року ДПС:

  • провела 1069 перевірок у сфері обігу тютюнових виробів;
  • наклала 11+ млн грн фінансових санкцій;
  • скасувала дію 312 ліцензій, з них 167 – за відсутність за місцем діяльності;
  • вилучила нелегальної продукції на 2,6 млн гривень.
 

Перевірки у місцях, де зафіксовано порушення ліцензійних умов, будуть продовжені.

Учасники також обговорили питання щодо введення електронної акцизної марки, оскільки це важливий крок для прозорості ринку. 

«Виробники побоюються, що система не буде готова до повноцінного старту з січня 2026 року. У березні стартує тестування нововведення. Воно покаже реальну готовність ринку до переходу на електронну акцизну марку. Однак вже сьогодні спільно напрацьовуватимемо відповідні підзаконні акти, зокрема порядок маркування пачок», – сказав Руслан Кравченко.

Він підкреслив, що ДПС відкрита до діалогу та ефективної співпраці з бізнесом для детінізації ринку та стабільного наповнення бюджету.

Зміни в податковій звітності для ФОП на єдиному податку: що нового?

Міністерство фінансів України змінило форми податкових декларацій для платників єдиного податку.  Головне нововведення – додано розділ про військовий збір.

Вперше подають податкову звітність за новою формою:

  • ФОПи 1 – 2 груп – за 2025 рік;
  • ФОПи 3 групи – за І квартал 2025 року;
  • ФОП – платники 4 групи – за 2025 рік (із розрахунком єдиного податку на 2026 рік).
 

Серед основних змін:

  • Відображення суми військового збору.
  • Визначення розміру коефіцієнту та граничної суми мінімального податкового зобов’язання (МПЗ).
  • Встановлення мінімальної суми МПЗ (крім територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих):
  • 700 грн/га – для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить менше 50% відс.;
  • 1400 грн/га – для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить більше 50% відс.
  • Застосування коефіцієнта «К» зі значенням 0,057 при визначенні МПЗ за 2025 рік та наступні роки, закінчуючи роком, в якому буде припинено воєнний стан.
 

Нагадаємо! ФОПи 1, 2, 4 груп та платники 3 групи (крім е-резидентів) сплачують військовий збір з 01.01.2025 до скасування воєнного стану.

Довідково: Наказом Міністерства фінансів України від 31 січня 2025 року № 57 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року № 578» (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 лютого 2025 року № 232/43638) внесені зміни до форм податкових декларацій платника єдиного податку (оприлюднено на сайті Міністерства фінансів України https://mof.gov.ua у розділі «Головна/ Законодавство/ Постанови та Накази/ Накази Міністерства фінансів України у 2025 р.»).

Декларування доходів громадян

З 1 січня 2025 року розпочалася компанія декларування доходів фізичними особами отриманих протягом 2024 року.

Декларування доходів – це особистий внесок кожного українця у фінансову підтримку держави, забезпечення її обороноздатності.

Декларація про майновий стан і доходи подається Громадянами, у яких виникає обов’язок щодо подання податкової декларації, – до 01 травня 2025 року.

Фізичні особи, які заявляють право на податкову знижку, – до 31 грудня (включно) 2025 року.

Платник податків самостійно обирає спосіб подачі декларації:

  • особисто або уповноваженою особою; 
  • поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання (далі – поштою);
  • засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22.05.2003 № 851 «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05.10.2017 № 2155 «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги»  (далі – електронна форма).
 

Громадяни, які отримували іноземні доходи та перебувають за кордоном, можуть надіслати декларацію поштою або в електронній формі. Подати декларацію в електронній формі можна, скориставшись приватною частиною Електронного кабінету.

У режимі «ЕК для громадян» електронний сервіс «Податкова декларація про майновий стан і доходи» дозволяє сформувати декларацію та подати її до контролюючого органу з копіями первинних документів, у т. ч. для використання права на податкову знижку. При складанні декларації в Електронному кабінеті платника здійснюється часткове автоматичне заповнення декларації на підставі облікових даних платника, відомостей про отримані доходи, наявних у Державному реєстрі фізичних осіб, та відомостей про обʼєкти нерухомого чи рухомого майна.

Випадки, за яких платники податків зобов’язані самостійно обчислити суму податку (збору), що підлягає сплаті до бюджету за результатами звітного податкового року шляхом подання до податкового органу податкової декларації, встановлені розділом IV Кодексу:

Перш за все це: 

отримання доходів від особи, яка не є податковим агентом (від інших фізичних осіб (резидентів або нерезидентів)) (п.п. 168.2.1 п.168.2 ст. 168 Кодексу);

тобто це фінансові взаємовідносини між фізичними особами, і до них відноситься:

  • Оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду (суборенду, емфітевзис), житловий найм (піднайм). (п. 170.1 ст. 170). Обов’язковому декларуванню підлягають доходи від надання в оренду нерухомого майна іншій фізичній особі (при цьому, підлягають декларуванню доходи, отримані від надання в оренду не лише квартир, будинків, кімнат, але й гаражів, дачних будинків, присадибних та інших земельних ділянок. Такі доходи оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором – 1,5% (у 2025 році – 5%).
  • Оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого майна (ст. 173). (Дохід платника податку від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою 5 % (167.2 ст.167). 

І перш за все це продаж автотранспортних засобів іншим фізичним особам!

Як виняток із положень пункту 173.1, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню.

Дохід, отриманий платником податку від продажу другого об’єкту підлягає оподаткуванню за ставкою 5%  (пунктом 167.2 статті 167). Дохід, отриманий від продажу третього та наступних оподатковується за ставкою 18%, (167.1 статті 167).

Оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна (п.172.2 ст. 172).

Хочу зазначити що, не оподатковується один раз протягом року, за умови перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років, дохід, отриманий платником податку від його продажу (обміну) (172.1).

  • Дохід, отриманий платником податку від продажу другого об’єкта нерухомості підлягає оподаткуванню за ставкою 5%, (167.2 статті 167). третього та наступних оподатковується за ставкою 18%.
  • Також це можуть бути доходи від отримання спадщини (п.174.3 ст. 174 Кодексу) від осіб які не є членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення. Такі доходи оподатковуються за ставкою 5 %.
  • за нульовою ставкою (ст.174.2.1):  об’єкти спадщини, що успадковується членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення;
  • за ставкою 18%, (п.167.1), для будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та для будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента (174.2.3);
  •  це - ПОДАРУНКИ (п.174.6 ст. 174 Кодексу) подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами для оподаткування спадщини.
  • Інвестиційний прибуток (п.п.170.2.2 п.170.2 ст. 170 Кодексу).
  • Суми заборгованості, за якими минув строк позивної давності (п.п.164.2.7 п.164.2 ст. 164 Кодексу).
  • Іноземні доходи (п.п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу).
 

Випадки, за яких подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, відповідно до п. 179.2 ст. 179 Кодексу.

Актуальна інформація щодо норм діючого податкового законодавства (272 КБ, PDF)