Увага! Шановні мешканці!

Від: 04 березня 2014

З метою захисту своїх прав, як споживачів при замовлені будь-яких робіт та послуг звертайте увагу на основний аспект укладення договору, а особливо на його умови.

Основним елементом при укладені будь-якого договору, звичайно, є добровільна згода та домовленість сторін, що не суперечить закону. Кожна із сторін повинна чітко усвідомлювати значення, предмет та істотні умови Договору.

Перелік пунктів, які вимагають висвітлення усіх умов Договору залежить від характеру та предмету взаємовідносин сторін. Зазвичай Договір повинен містити:

- назву документу (Договір);

- місце та дату укладання;

- сторони Договору (посади, прізвище, ім’я, по-батькові. Якщо Договір укладається між юридичними особами або фізичними особами-підприємцями, бажано вказувати номер Свідоцтва про реєстрацію);

- предмет Договору;

- права та обов’язки сторін;

- відповідальність сторін;

- термін дії;

- умови припинення та розірвання Договору;

- інші умови (прикінцеві положення);

- юридичні адреси та номери телефонів для зв’язку сторін, підписи, печатки (якщо є).

Відповідно до ст. 901 Цивільного Кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Таким чином, договір про надання послуг є двостороннім та таким, що вважається укладеним з моменту досягнення згоди за всіма істотними умовами.

Сторонами договору про надання послуг виступають замовник (послугоотримувач) та виконавець (послугонадавач). Стаття 901 ЦК не містить жодних обмежень щодо суб'єктного складу зобов'язання, а тому можна стверджувати, що виконавцем і замовником можуть бути будь-які суб'єкти цивільних відносин. Проте спеціальний суб'єктний склад цього договору може передбачатись законом або випливати із характеру послуги. Обов'язково звертайте увагу на суть замовленої послуги (наприклад: якщо ви замовляєте виготовлення та встановлення метало-пластикових виробів, у договорі має бути зазначено який саме виріб ви замовляєте (вікно, двері, балкон тощо).

Виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним перед замовником за порушення договору в повному обсязі. У зобов'язаннях по наданню послуг результат невіддільний від діяльності виконавця, а процес споживання послуги здійснюється, як правило, у момент її надання, тому важливе значення має особистість самого виконавця в розумінні його професіоналізму, індивідуальних даних, досвіду тощо.

Ціна за договором про надання послуг поділяється на дві частини: плата за саму діяльність та відшкодування витрат. Такий поділ ціни має значення, коли мова йде про розрахунки за платними чи безоплатними договорами. За платним договором виконавцеві оплачуються і діяльність, і витрати. Ціна в договорі послуг може визначатися прейскурантами, тарифами, які, як правило, узгоджуються із самим виконавцем або містяться у підзаконних нормативних актах. Якщо ціна у договорі не може бути визначена, то вона визначається за правилами «звичайних цін», які склалися на дані послуги на момент укладення договору (ст. 632 ЦК).

У ч. 1 статті 903 ЦК передбачається обов'язок замовника оплатити надану йому послугу в розмірі, строки та порядку, передбаченому в договорі. Аналогічно, як і ціна, строки та порядок внесення плати повинні бути визначені у договорі.

Обов'язок виконавця в договорі про надання платних послуг може бути конкретизований шляхом опису тієї послуги, яка повинна бути надана, визначенням місця і строку її виконання. Отже, однією з важливих умов договору є строк надання послуг. Поняття строку закріплене ч. 1 ст. 251 ЦК, у якій зазначається, що строком є певний період у часі зі сплином якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Процес надання послуги і її результат невіддільні, тому без визначення такої обставини, як строк, надати послугу неможливо. Завжди звертайте увагу на процедуру передачі-прийняття наданої послуги. Зміна зазначених у договорі строків можлива лише у випадках і в порядку, передбачених договором. Виконавець за договором оплатного надання послуг несе відповідальність за порушення строків надання послуг, якщо інше не передбачено законом, іншими правовими актами чи договором.

Збитки, завдані замовнику невиконанням або неналежним виконанням договору про надання послуг за плату, підлягають відшкодуванню виконавцем лише за наявності його вини, за умов передбачених договором.

Договір про надання послуг може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору в порядку, на підставах, встановлених Цивільним Кодексом України, іншим законом або за домовленістю сторін. Розірвання договору також може відбуватися у формі односторонньої відмови, яка може настати в результаті порушення умов договору. В останньому випадку мається на увазі одностороння відмова від договору при потребі, наслідком якої є розірвання договору. Сторони можуть скористатися наданим правом у будь-який час – як до початку виконання, так і під час надання послуги. Відповідно до ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач має право відмовитися від договору про виконання робіт і надання послуг, якщо виконавець своєчасно не приступив до виконання договору або виконує роботу так повільно, що закінчити її у визначений термін стає неможливим.

Якщо сторони в договорі передбачили право сторін на односторонню відмову від виконання договору, то вони повинні погодити порядок та наслідки такої односторонньої відмови, а саме відшкодування понесених сторонами витрат та збитків.

При спірних ситуаціях з приводу укладання, розірвання, дотримання, припинення договірних відносин, якщо їх не можна урегулювати мирним шляхом, потрібно звертатись до суду. Тож, будьтепильні ніколи не підписуйте договори не читаючи, завжди перед підписанням договору необхідно уважно ознайомитися з його текстом. Не укладайте договори поза межами офісних приміщень або вдома.