Матеріали до єдиного Дня інформування населення

Від: 17 грудня 2020

Матеріали до єдиного Дня інформування населення

ВКЛЮЧЕННЯ ВІДЗНАЧЕННЯ 150-РІЧЧЯ ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ЛЕСІ УКРАЇНКИ ДО КАЛЕНДАРЯ ПАМ’ЯТНИХ ДАТ ЮНЕСКО НА 2020-2021

Згідно з Постановою Верховної Ради України від 08.02.2018 № 2286-VIII “Про відзначення 150-річчя з дня народження Лесі Українки” ювілей письменниці та громадського діяча буде відзначатися на державному рівні.

Леся Українка (справжнє ім’я – Лариса Петрівна Косач) українська поетеса, прозаїк, драматург, публіцист, перекладач, культурний діяч (1871–1913).

Народилася 25 лютого 1871 року в місті Новограді-Волинському в родині високоосвіченого поміщика, який дуже любив літературу та живопис. Мати, Ольга Петрівна Драгоманова-Косач — письменниця, яка творила під псевдонімом Олена Пчілка, була активною учасницею жіночого руху, видавала альманах “Перший вінок”. У будинку Косачів часто збиралися письменники, художники і музиканти, влаштовувалися вечори і домашні концерти.

Поетичний хист Лесі Українки формувався і зміцнювався не лише на величній духовності й героїчній історії свого народу, а й творчому засвоєнні найкращих надбань світової літератури і мистецтва, чому значною мірою сприяли родинні обставини та те інтелігентне оточення, в якому вона перебувала і виховувалася.

Окрім рідної української, вона вільно володіла мовами: німецькою, французькою, латинською, давньогрецькою, італійською, англійською, іспанською, російською, польською, болгарською, вільно читала твори чеських і словацьких письменників. Саме постійне зацікавлення світовою літературою і історією дозволило їй у 1890 році написати підручник “Стародавня історія східних народів”, який було вперше видано у 1918 році в Катеринославі.

Леся Українка розширила традиційні жанри української літератури. Вона принесла нові літературні образи - з Давнього Єгипту (цикли “Весна в Єгипті”, “Єгипетські фантазії” та “Ізраїль в Єгипті”), давньоєврейської історії ( “У полоні”, “На руїнах”), періоду раннього християнства (“Руфін і Прісцілла”, “Адвокат Мартіан”), європейського Середньовіччя (“Роберт Брюс”, “Стара казка”).

У роботах на тему національно-визвольної боротьби з'являються нові образи борців за волю, незалежність, свободу України (поема “Самсон”, поетичний цикл “Сльози-перли”, “Невільницькі пісні”, “Триптих”, “Оргії”).

Основними джерелами творчості Лесі Українки стали її власні переживання. Завдяки їм в українській поезії з'явилися надзвичайно прекрасні по глибині ліричності, душевного драматизму і психологізму твори. Вона вдосконалила формальні можливості української поезії, розвинула естетичні концепції літератури, розширила жанрові і стилістичні можливості поезії, прози, драматургії. Леся Українка стала найбільшим збирачем українського фольклору, зберігши його для нащадків, знала близько 500 народних пісень, написала роботу по фольклористиці Купала на Волині.

Визначний внесок у розвиток світової культури зробила Леся Українка і своїми перекладами творів письменників багатьох літератур українською мовою. До перекладацької діяльності письменниця підходила надзвичайно серйозно. Вона наголошувала, що переклади повинні бути здійснені на високому професійному рівні, а для цього перекладач обов’язково повинен користуватися оригіналом, а отже і вільно володіти багатьма мовами. А ставши відомою письменницею, вона виробила об’ємну програму перекладу українською мовою творів Гоголя, Достоєвського, Л. Толстого, Сервантеса, Петрарки, Шекспіра, Мольєра, Вольтера, Руссо, Бомарше, Бернса, Гете, Шіллера, Байрона, Вальтера Скотта, Бальзака, Беранже, Гейне, Гюго, Лесажа, Леопарді, Лонгфелло, Жорж Санд, Сталь, Флобера, Золя, Міцкевича, Сирокомлі, Конопницької, Красицького, Крашевського, Ожешко, Сенкевича, Словацького та багатьох інших. Уже оцей перелік прізвищ визнаних у всьому світі митців художнього слова засвідчує про неабияку обізнаність Лесі Українки з найкращими надбаннями світової літератури, з якими вона намагалася ознайомити український народ з метою піднесення його інтелектуального і культурного рівня.

ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНОГО ПОВОДЖЕННЯ В СКЛАДНИХ ПОГОДНИХ УМОВАХ

В складних погодних умовах зимового періоду дотримуйтеся наступних правил:

обмежити пересування, особливо в сільській місцевості;

по можливості відмовитись від виїздів на власному автомобілі, а при необхідності користуватись громадським транспортом;

виходити з будинку (квартири) тільки якщо це вкрай необхідно, використовуючи при цьому відповідні взуття та одяг;

при пересуванні пішки, рухайтеся розчищеними доріжками;

не наближайтеся впритул до будинків та споруд, з даху яких може впасти велика маса снігу, а також до рекламних щитів та інших небезпечних конструкцій;

переходити вулицю слід тільки у місцях пішохідних переходів і бути при цьому дуже уважним;

слід, також, бути обережними поблизу дорожньої техніки, яка здійснює снігоочисні роботи (найкраще цю ділянку вулиці перейти в іншому місці);

вдома, використовуючи аварійні засоби освітлення, опалення та приготування їжі, дотримуйтесь відповідних правил безпеки;

з початком робіт дорожніх підрозділів, чи аварійно-рятувальних підрозділів ДСНС з ліквідації наслідків заметів, необхідно виконувати розпорядження організатора робіт та діяти за його вказівками;

якщо ви залишились на холоді і найближчим часом не в змозі дістатись до населеного пункту або теплого приміщення, розпаліть вогнище, уникайте відмороження та замерзання! Для цього - рухайтесь! Рухи на холоді посилюють кровообіг і сприяють зігріванню тіла. Не торкайтесь оголеною шкірою до металевих предметів у морозну погоду, це може викликати швидке відмороження;

якщо ви не самі, слідкуйте за тими, хто поряд з вами (перш за все за дітьми, людьми похилого віку та хворими), при необхідності допоможіть їм.

ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНОГО ВИКОРИСТАННЯ ПІРОТЕХНІЧНИХ ВИРОБІВ ТА ПОВОДЖЕННЯ ПІД ЧАС НОВОРІЧНИХ СВЯТ

Будьте обережні при придбанні та використанні піротехніки!

Під час використання піротехнічних виробів можуть виникнути різні фактори, які несуть у собі небезпеку для оточуючих. Як уникнути біди, не зіпсувати свята собі й іншим?

По-перше:

- При покупці вимагати від продавця копії сертифікат якості;

- Перевірити наявність на піротехнічному виробі або його упаковці інформації про термін придатності виробу або його гарантійний термін;

- Пам’ятати, що при кожному піротехнічному виробі в обов’язковому порядку повинна бути інструкція із застосування, що містить текст про небезпеку піротехнічного виробу та обмеження за віком споживача щодо його застосування. Інструкція може бути нанесена на корпусі піротехнічного виробу або його споживчій упаковці.

По-друге:

Знати небезпечні фактори при використанні піротехнічних виробів, до яких відносяться:

- Полум’я або високотемпературний струмінь продуктів згорання (цей фактор характерний для фонтанів, феєрверків тощо і небезпечний можливістю загорання легкозаймистих речовин, які знаходяться поряд з працюючим виробом);

- Палаючі елементи виробів, як то зірки, іскри, шлаки, тощо. Час горіння зірок підбирається таким чином, щоб вони встигали згоріти раніше, ніж досягнуть поверхні землі. Тому при неправильному розташуванні виробу ці палаючі зірки можуть упасти на землю).

- Небезпечний склад продуктів горіння (при горінні піротехнічних виробів у великій кількості утворюються речовини, шкідливі для здоров’я людини).

- Звуковий тиск (велика гучність при розриві піротехнічних виробів може викликати у глядачів відчуття дискомфорту або травмування органів слуху).

Категорично забороняється:

- Розбирати, ремонтувати піротехнічні вироби, а також використовувати не за призначенням або в умовах, непередбачених експлуатаційною документацією;

- Запускати піротехнічні вироби з рук (крім хлопавок);

- Нахилятися над виробом під час запуску;

- Знаходитися після підпалу вогнепровідного шнуру (сповільнювача) у небезпечній зоні;

- Направляти або кидати піротехнічний виріб у бік людей, ударяти по них будь-якими предметами, тягти за гніт;

- Носити підготовлені до запуску піротехнічні вироби у кишенях одягу;

- Використовувати піротехнічні вироби з видимими механічними пошкодженнями;

- Застосовувати до піротехнічних виробів великих механічних навантажень;

- Залишати побутові піротехнічні вироби без догляду при можливості безконтрольного доступу до них неповнолітніх дітей;

- Використовувати побутові піротехнічні вироби особам, які знаходяться у нетверезому стані;

- Використовувати піротехнічні вироби, що створюють світлові та шумові ефекти, на відстані ближче 100 м від громадських споруд та житлових будинків.
- Проводити запуск виробів при сильному вітрі;

- Уникати можливості випадкового спрацювання піротехнічних виробів унаслідок використання відкритого вогню, куріння, дії нагрівальних приладів тощо.

Пам’ятайте! Придбання піротехніки, яка не відповідає встановленим вимогам безпеки, у не встановлених для реалізації даного виду продукції місцях (електричках, стихійних ринках, підземних переходах тощо) призводить до тілесних ушкоджень різних ступенів тяжкості, глибоких опіків тіла, каліцтва та поранення дітей.