Шановні мешканці Довгинцівського району!

Від: 21 січня 2015

З 1 січня 2015 року введено в дію Закон України від 28 грудня 2014 року № 77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці», яким передбачено наступні зміни.

Змінився порядок укладання трудового договору як юридичними особами так і фізичними особами-підприємцями (ст. 24, 24-1 Кодексу Законів про Працю України (КЗпПУ)), а саме скасовано реєстрацію трудових договорів між фізичними особами-підприємцями та фізичними особами у державній службі зайнятості. При цьому як юридичні особи, так і фізичні особи-підприємці повинні повідомити центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу.

Стажування на підприємстві, в установі, організації студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів повинно бути внесено до трудової книжки не пізніше п'яти днів після початку проходження стажування (ст. 48 КЗпПУ).

До ст. 232 КЗпПУ внесено зміни, у відповідності до яких працівник має право звернутись до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду із заявою про оформлення трудових відносин у разі виконання ним роботи без укладення трудового договору та встановлення періоду роботи.

Крім притягнення посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичних осіб-підприємців до адміністративної відповідальності (ст. 41-41-3, 181 Кодексу України про адміністративні правопорушення), відповідно ст. 265 КЗпПУ юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу (які є фінансовими санкціями і не належать до адміністративно-господарських санкцій, визначених главою 27 Господарського кодексу України та накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України) у разі:

- фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків - у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати (станом на 01.01.2015 - 36540 грн.), встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення;

- порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати (станом на 01.01.2015 - 3654 грн.), встановленої законом на момент виявлення порушення;

- недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати (станом на 01.01.2015 - 12180 грн.), встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення;

- порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим - четвертим частини другої цієї статті - у розмірі мінімальної заробітної плати (станом на 01.01.2015 - 1218 грн.)

Крім цього, штрафи за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) можуть бути накладені центральним органом виконавчої влади без здійснення заходу державного нагляду (контролю) на підставі рішення суду про оформлення трудових відносин із працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу в разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації.