Шановні суб’єкти господарювання нагадуємо

Від: 24 жовтня 2013

ПЛАТІЖНІ ТЕРМІНАЛИ: НОВІ ОБОВЯЗКИ І ШТРАФИ

Законом України від 18.09.2012 р. № 5284 – VI внесені зміни в деякі законодавчі акти щодо функціонування платіжних систем і розвитку безготівкових розрахунків. Закон набрав чинності 18 жовтня 2012 року. Відповідно до внесених змін у ст. 17 Закону України від 12.05.91 р. № 1023-XII "Про захист прав споживачів", споживач має право на вільне використання електронних платіжних засобів з урахуванням режиму роботи і обов'язкових для продавця (виконавця) форм (видів) розрахунків, встановлених законодавством України. При цьому забороняється обмежувати використання електронних платіжних засобів, якщо згідно із законодавством продавець (виконавець) зобов'язаний приймати їх до сплати.

Нагадаємо, що згідно з постановою КМУ від 29.09.2010 р. № 878 не зобов'язані приймати спеціальні платіжні засоби, зокрема, суб’єкти господарювання:

- не застосовують реєстратори розрахункових операцій;

- здійснюють діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше 25 000 чоловік;

- підприємства торгівлі з торговою площею до 20 м² (крім АЗС).

Всі інші суб'єкти господарювання у відповідності з новим п. 14.19 ст. 14 Закону України від 05.04.2001 р. № 2346 – III "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" зобов'язані забезпечити можливість здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням електронних платіжних засобів. При цьому розрахунки повинні забезпечуватися за допомогою не менше трьох платіжних систем, однією з яких повинна бути багатоемітентна платіжна система, платіжною організацією якої є резидент України. До таких систем відносяться VISA і MasterCard.

За відмову в прийнятті платіжної картки передбачено суттєвий штраф – 8 500 грн. Контроль за здійсненням розрахунків покладено на Державну податкову службу України, а за забезпеченням захисту прав власників електронних платіжних засобів – на Держспоживстандарт.

Крім того, НБУ отримав право встановлювати граничні суми розрахунків готівковими коштами для фізичних і юридичних осіб, а також фізичних осіб – підприємців (відповідні зміни внесені до ст. 1087 ЦКУ).